Knattefinalen 19.7 2020 i Nedervetil

En solig dag bland solskensfolket med över 250 knattar från hela Österbotten. Knattefinalisterna och publiken fick njuta av en het och solig dag i friidrottens tecken när 9-13 åringarna tävlade om medaljerna i Nedervetil.

Åsarna knattarna var igen starka på hemmaplan och tog hela 18 medaljer.

I pojkar 9 40m tog Axel Laurén brons med tiden 7,05. Felix Mäkynen var 15:e, Elmer Sandbacka 21:a, Adam Mouatal 27:e och Evert Sandbacka 28:e.

I pojkar 9 1000m kom Evert Sandbacka in på en 12:e plats och Elmer Sandbacka på en 14:e.

I pojkar 9 längd kom Axel Laurén på en 10:e plats, Felix Mäkynen blev 15:e, Ronnie Forsstrand 16:e, Isac Lindell 19:e, Elmer Sandbacka 22:a, Alex Hansén 33:e och Adam Mouatal 34:e.

I pojkar 9 kula tog Axel Laurén sin andra medalj – silver med resultatet 6,23. Ronnie Forsstrand placerade sig som 5:e, Isac Lindell som 9:e, Evert Sandbacka som 11:e, Felix Mäkynen som 14:e och Adam Mouatal som 29:e.

I pojkar 9 spjut fick Ronnie Forsstrand silver med resultatet 21,72. Isac Lindell blev 15:e och Alex Hansén 17:e.

I flickor 9 40m tog Ina Pitkälampi en 7:e plats, Milla Hansén placerade sig på en 8:e plats, Frida Nyberg som 17:e, Nellie Viitasalo som 19:e och Emelie Viitasalo som 24:e.

I flickor 9 1000m kom Frida Nyberg på en 4:e plats.

I flickor 9 längd blev Ina Pitkälampi 5:e, Milla Hansén 16:e, Nellie Viitasalo 20:e, Emelie Viitasalo 23:e och Maja Nyman 29:e.

I flickor 9 kula tog Ina Pitkälampi guld med resultatet 4,51 och Maja Nyman blev 7:e.

I flickor 9 spjut tog Maja Nyman guld med resultatet 10,42.

I pojkar 10 60m kom Rikard Granbacka på en delad 5:e plats.

I pojkar 10 längd blev Rikard Granbacka också 5:e.

I flickor 10 60m fick Julia Strandvall brons med tiden 9,85. Melina Haka blev 5:e, Silja Pulkkinen 8:e och Nelia Forsbacka 12:e.

I flickor 10 150m tog Julia Strandvall sin andra medalj, en brons igen med tiden 24,36 och Silja Pulkkinen blev 5:e.

I flickor 10 1000m tog Ellinor Ollqvist en silver medalj med tiden 3.47,66.

I flickor 10 60m häck tog Melina Haka guld med tiden 12,73.

I flickor 10 höjd blev Melina Haka 7:e och Nelia Forsbacka 9:e.

I flickor 10 längd blev Julia Strandvall 4:e, Ellinor Ollqvist 7:e, Silja Pulkkinen 10:e och Nelia Forsbacka 12:e.

I pojkar 11 60m kom Alex Ljungberg in på en 4:e plats.

I pojkar 11 längd blev Alex Ljungberg 5:e.

I pojkar 11 kula tog Alex Ljungberg guld med resultatet 7,13.

I flickor 11 60m blev Izabelle Viitasalo 10:e.

I flickor 11 60m häck blev Julia Lindell 6:e.

I flickor 11 längd blev Julia Lindell 7:e och Siri Ahlskog 19:e.

I flickor 11 kula tog Julia Lindell en brons medalj med resultatet 8,33. Jennifer Holmbäck blev 8:e och Siri Ahlskog 13:e.

I pojkar 12 60m kom William Strandvall in på en 4:e plats.

I pojkar 12 1000m blev William Strandvall 6:e och Herman Sandbacka 9:e.

I pojkar 12 längd blev William Strandvall 4:e.

I pojkar 12 spjut fick Herman Sandbacka brons med resultatet 21,11.

I flickor 12 60m blev Annabel Küttis 10:e och i 60m häck blev det också en 10:e plats för Annabel.

I flickor 12 kula blev Ellen Nyberg 7:a.

I pojkar 13 60m tog Elias Grannabba guld med tiden 8,14 och Romea Rantala silver med tiden 8,33.

I pojkar 13 200m tog Elias Grannabba sin andra guld medalj med tiden 27,20.

I flickor 13 60m tog Angelina Laurén guld med tiden 8,52. Elin Holm blev 5:e och Ronja Ljungberg 10:e.

I flickor 13 200m tog Angelina Laurén sin andra guld medalj med tiden 28,49. Elin Holm kammade hem brons medaljen med tiden 30,69 och Ronja Ljungberg blev 7:e.

Kategorier:
Framsida Tävlingar